Jak zajść w ciążę

czas-płodności-owulacjiJak długo jestem płodna

Po owulacji komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez 12-18 godzin w trakcie jednego cyklu. Z tego powodu, jeśli chcesz zajść w ciążę, czas musi być odpowiedni. Pamiętając, że kobieta ma owulację tylko raz w trakcie cyklu miesiączkowego, jest zatem płodna tylko przez krótki okres czasu w każdym cyklu. 

Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona w ciągu kilku godzin, wówczas ulegnie rozpuszczeniu i za około 2 tygodnie pojawi się menstruacja. 


Wspólna płodność

żywotność-plemników

Nie znaczy to jednak, że para musi współżyć ze sobą w ciągu dokładnie tego czasu 12 -18 godzin, aby zajść w ciążę. Żywotność plemników może wydłużyć się do 5 dni, a w rzadkich przypadkach nawet dłużej. A zatem plemniki mają zdolność przeżycia w optymalnych warunkach do 5 dni w kobiecym ciele i mogą czekać na owulację.  


Plemniki pływają

jajowód

Po stosunku seksualnym, plemniki wpływają, otoczone śluzem szyjkowy, do macicy a następnie do górnego odcinka jajowodów, ponieważ to tam może dojść do zapłodnienia. Tutaj czekają na komórkę jajową.

W trakcie wytrysku, kilka milionów plemników przedostaje się do pochwy i natychmiast zaczynają swoją wędrówkę wgłąb kobiety. Jeśli znajdą odpowiednie warunki, to tylko kwestia paru minut, aby pierwsze plemniki przedostały się do macicy.


Plemniki są cierpliwe

Niektóre z plemników przedostają się do jajowodów wspomagane rytmicznymi skurczami macicy. Pozostałe plemniki czekają w przytulnych fałdach błony macicy, aby dopiero za jakiś czas rozpocząć podróż do jajowodów. W ten sposób duża ilość plemników dociera do jajowodów stopniowo.

Jeśli u kobiety nie wystąpiła jeszcze owulacja, plemniki cierpliwie czekają na komórkę jajową – mogą czekać nawet do 5 dni.

 

Połączenie plemnika i komórki jajowej

plemniki

Zazwyczaj kilkadziesiąt plemników jednocześnie przedostaje się prze ochronną ściankę komórki jajowej – ale tylko jeden plemnik w nią wniknie. Następnie błona takiego plemnika łączy się z komórką jajową. Zaraz po tym procesie, błona komórki jajowej twardnieje blokując wniknięcie innemu plemnikowi. 


Chłopiec czy dziewczynka

seks-dziecko

Plemnik, który wniknął w komórkę jajową, decyduje o tym, czy dziecko będzie to chłopiec czy dziewczynka. Jeśli posiada on chromosom X, to będzie dziewczynka, a jeśli Y, to będzie chłopiec. 

Bardzo mało par myśli o swojej płodności czy mechanizmie rozrodczym zanim zdecydują, że chcą mieć dziecko, a bardzo skuteczne hormonalne metody antykoncepcyjne ułatwiają nam to. Z tego powodu, nasza znajomość różnych faz cyklu, dni płodnych oraz owulacji jest znikoma. 

Podsumowując: Uprawianie seksu na kilka dni przed owulacją może prowadzić do zajścia w ciążę. 


There are no products matching the selection.